EAR DAC 4

EAR DAC 4

Digitaal-analoogmuundaja EAR DAC 4.
EAR Dac 4 on suurte võimalustega seade, mis sisaldab kõikvõimalikke kaasajal tuntud digitaalseid sisendeid erinevateks ühendusteks, kokku 6 digisisendit: USB, SPDIF RCA  koaksiaal, profitehnikast tuntud SPDIF BNC, AES/EBU, optiline ja Acute Link 5 pin. Võimalik on ühendada RCA-tüüpi analoogsisendi kaudu üks väline komponent ja kasutada DAC 4 kui eelvõimendit, sest on olemas ka helitugevuse reguleerimise nupp. DAC 4 ühendub oma loomuliku partneri Acute 4 transpordiga Acute Link soliidse kaabliga, mis on EAR-Yoshino oma disain. Acute 4 kui puhas digiplaadi transport võimaldab maha mängida lisaks CD-plaatidele ka SACD-plaate. Acute 4 SACD-mahamängimise funktsioon ei ole ühilduv muude saadaval olevate DAC’idega, küll aga on võimalik CD-plaatide mahamängimine AES/EBU väljundi kaudu.
Analoogsignaali väljundeid on kaks paari: RCA ja XLR. Väljundsignaali võimenduseks kasutatakse nelja lampi PCC88.
Kogu tehniline kirjeldus ega allpool olev ingliskeelne spetsifikatsioon ei näita aga peamist – kuidas EAR DAC 4/Acute 4 taasesitab muusikat digitaalsetelt helikandjatelt. Selle teadasaamiseks tuleb ta tööle panna ja kuulata. Töölepanek on lihtne – ühendada mõlemad komponendid omavahel Acute Link kaabliga ja valida DAC 4 kroomitud esipaneelilt digisisend nimega SACD.
SACD-plaat sisse – Acute 4’l on soliidne metallist plaadisahtel  – ja alates muusika esimestest sekunditest on selge, et tegemist on millegi täiesti erakordse ja erilisega võrreldes senikuulduga. Sellist loomulikkust, detailirohkust, dünaamikat, resolutsiooni, laia ja sügavat püünet ei ole küll seni kuuldud. Toetudes eelnevale infole oli oodata, et EAR’i seadmete näol võib oodata väga head esitust, kuid see, mis kuuldavale tuli, ületas „hea” mäekõrguselt, kuigi mõlemad komponendid olid veel täiesti sissemängimata. Emotsiooniplahvatus, olenemata muusikazhanrist, uued detailid ja nüansilt plaatidelt, mida ennemgi kordades kuulatud. Tekkis tahtmine üha uusi plaate plaadisahtlisse sisestada ja aina kuulata. Diana Krall ja Anna Netrebko (mitte küll korraga), mõlemad meie kuulamistoas, katsu või käega.
Tuleb tunnistada, et SACD- ja CD-plaatide soundis on siiski tuntav vahe, nagu see eeldatavalt peakski olema. SACD mängib veelgi analoogsemalt, pehmemalt ja vinüülplaadile lähedasemalt. Selleks see formaat ju ellu kutsutud ongi. See ei tähenda, et CD-plaatide taasesituses midagi soovida jääks. Tekib mõte, et kas me siiani üldse teadsime, mis mõlemas formaadis peidus on ja kui suur on nende tegelik potentsiaal. Vara on veel maha kanda kumbagi neist, vastupidi – neid tuleks juurde hankida. Kui väidetakse, et CD ei kõla hästi, siis võib öelda, et hankige omale õiged seadmed ja helitehnika.
Et teada saada, milline osa tulemuses, heli kvaliteedis on DAC 4’l ja Acute 4’l, tegime eksperimendi: kasutasime signaaliallikana ca 16 aastat vana TEAC VRDS 25 tranporti, ühendades seadme Horn Audiophiles’i RCA-BNC koaksiaalkaabliga DAC 4’ga. Kuna TEAC võimaldab maha mängida ainult CD-plaate, siis oli võimalik hinnata vaid nende heli ja tõepoolest, see ei jäänud esialgsel hinnangul alla Acute 4 omale. Seega võib öelda, et DAC 4 määrab suuremas osas saavutatud heli kvaliteedi. Acute 4 võimaldab veelgi laiendada komplekti omadusi. DAC 4 on loomulikult kasutav ka muusikafailide taasesitamiseks arvutilt (USB).
Kasutajamugavusest: Acute 4 omab selget informatiivset maheda kollase tooniga displeid, mis näitab kogu infot plaadi kohta ja lisaks mängija funktsioone. Displei paistab kuulamiskohalt hästi kätte. Plaadi sisselugemine, olgu CD, SACD või hübriid, toimub suhteliselt kiiresti, kuid mitte väga kiiresti. Hübriidplaadi puhul valib Acute 4 vaikimisi SACD-rea. Kaugjuhtimispult on selge ja lihtne kasutada. Digisisend valitakse DAC 4 esipaneelilt nupuga.
Olles kuulanud väga kalleid digitaalseid mängijaid (Esoteric, dCS, Orpheus, Accuphase, Einstein), mille maksumus ületab EAR’i oma kuni kümnetes kordades, võib öelda, et EAR DAC 4/Acute 4 on tõenäoliselt parim digitaalne plaadimängija, olenemata maksumusest. Tim de Paravicinil on jälle õnnestunud luua tipptoode, digimängijate lipulaev. DAC4/Acute 4 ei ole odav, kuid kui võrrelda nende maksumust võistlejate omaga, siis sellise emotsioonipommi eest ei tundu see ülekohtusena.
Asjatundjad, kes räägivad mingitest „super-DAC’idest”, lihtsalt ei tea, millest nad räägivad.
EAR DAC 4 ei ole enam tootmises.

Esita hinnapäring